חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שתפו עם חברים:

יקב תל אפק
ראש העין

בישוב הוותיק ראש העין, שגדל בשנים האחרונות ללא הכר יש שני יקבים עם שם דומה. האחד – יקב אפק של אהרון ג'לח והשני יקב תל אפק של שלומי צור. שניהם ראויים לביקור והתייחסות כי שניהם עושים יין טוב.

תיאום הביקור

הביקור ביקב אפשרי בתאום בלבד. גם אם לא תענו בשיחה הראשונה, השאירו הודעה ושלומי או לירון יחזירו מענה.

לפעמים מתפרסמת הודעה על פתיחת היקב למבקרים בשבתות ולי נדמה היה שאפשר לבוא חופשי חופשי, אז לא. מומלץ בחום לתאם כי קיבולת המקום מוגבלת ולא רצוי שתגיעו ותסורבו מפאת חוסר מקום, למרות שאני משוכנע שבעלי הבית יעשו הכל לאפשר את הביקור.

מיקום והגעה ליקב

היקב נמצא ברחוב נחליאלי 12 בראש העין. רחוב קטן ושקט. כניסה עם רכב מתאפשרת לדיירים בלבד אולם אל דאגה לאחר קביעת מועד המפגש תקבלו הנחיות פשוטות אל רחוב הדרור 46, שם יש מקומות חנייה בשפע ומשם דרך מעבר "סודי" ומספר מדרגות תגיעו לכתובת.

נגישות

הבעלים משתפים פעולה ומאפשרים כניסה עם הרכב עד לבית אולם היות ובבית פרטי עסקינן, מומלץ לבדוק פרטנית איש איש וצרכיו המיוחדים.

על האירוח

היקב נמצא בביתם הפרטי של שלומי ולירון ועל כן האירוח הוא בחצר הבית. שער הכניסה הלבן ללא כל שילוט אינו מעיד על הנמצא בפנים. תלתול קצר בפעמון תלוי (לא חשמלי) וכניסה למרחב הפנימי עוד מספר צעדים ואתה מתחיל לראות מיכל נירוסטה המסמן את הכניסה לחצר האחורית הלא גדולה אבל יש בה מן אווירת שלווה ונינוחות.

מבט על החביות בכניסה לחצר

במרכז החצר שולחן עץ גדול וכסאות בר עם משענת, נוחים מאד אך יש גם שולחנות וכסאות רגילים הפזורים במרחב לאירוח אינטימי יותר.

אחת מפינות הישיבה הקסומות שבחצר

על טעימת היין

חווית היין ביקב תל אפק כוללת טעימת 4 יינות, 2 לבנים ו-2 אדומים וכן פלטת ירקות, לחם הנעשה על ידי בעלת הבית, חמאה נהדרת גבינה לבנה, 3 ריבות/ממרחים עשויים במקום וצלחת קרפצו סלק עם גבינה וקרקרים – הכל הכנה של לירון.

התקרובת העשירה והמגוונת

שלומי מביא לשולחן "שמפנייר" ובתוכה היין הלבן הראשון שנטעם והוא ניקרא "שובל" יין לבן שהוא ממסך (בלנד) של ויוניה, גוורצטרמינר ופרנץ קולומבר, ביחס של כשליש לכל זן. היין לא יושן בחבית ולכן הוא קליל עם ניחוחות וטעם של פירות וקצת חמיצות הפוחתת עם כל לגימה. זהו גם היין שהחלטתי לקנות.

ממשיכים עם בלאן דה פינו נואר שעשוי 100% ענבי פינו נואר. סחיטת אשכולות שלמים וללא ישון בחבית. יין טוב עם מין טעם מוזר לי, אולי קצת הרגשת בוסר. ועדיין יין שנמזג לכוסות יותר מפעם אחת.

כאן עושים הפסקה מתודית ושולמי לוקח אותנו למרתף, לסיור קצר.

ממשיכים עם 2 יינות אדומים. שלומי אוהב מאד לעבוד עם קברנה פרנק והיין הבא נקרא "נעמי" והוא עשוי מ97% קברנה פרנק ו-3% פטי ורדו, יין עם נוכחות ריח חזקה וטובה וטעם מאוזן וארוך בפה.

היין המסיים הוא "נאדירה" 97% מרלו ו-3% גמאי, ענב שלא מרבים להשתמש בו אצלינו, לפחות ביקבים בהם אני ביקרתי. יין שולט, ראוי לסיום טעימה חוויתית.

ארבעת יינות הטעימה

הסיור ביקב

במרתף הבית תחת מיזוג נמצאת המעבדה של שלומי וחדר החביות.

במהלך הסיור מקבלים הסברים על כל זן וכל חבית.

מהסיור מתברר כמה שלומי קפדן ומעריך את השליטה בתהליך היין. לכל פקק בכל חבית מחובר מן צינור מעוקל המשמש גם להוצאת הגז במהלך התסיסה וגם לזיהוי הטמפרטורה של היין יחסית לחדר (חם ליין או קר לו).

חדר החביות לישון ותסיסה

משם עוברים לחדר היינות המוכנים המתיישנים.

אכסון היין לפני מכירה

היות והיקב לא מיצר כמות גדולה, ככל הנראה היין לא יישאר בחדר זה יותר מדי חודשים.

לסיכום:

אנחנו היינו באמצע השבוע וקיבלנו משלומי אירוח צמוד, מקצועי ולבבי. לא בטוח שתוכלו לקבל את מלוא תשומת ליבו בסופי שבוע כאשר יש במקום מספר קבוצות מבקרים אז לפני שאתם באים, לכן, חישבו והחליטו על אופי החוויה שתירצו.

מחירי היין הוגנים ביותר, סביב 100 ₪.

מחירון היין

ותודה לשלומי על האירוח

יצחק (צחי) ספיר

שמי צחי, אני בשלב השלישי והמעניין בחיי הבוגרים ולמרות שהוכרזתי "זקן רישמית", אני צעיר ברוחי (60+ זה ה-40 החדש) וסוף סוף אדון לעצמי.
אני מרגיש לגמרי בגיל הנכון לחוות (כמעט) את כל מה שלעולם יש להציע ובתנאי שלא אצטרך להתאמץ יותר מדי. לכן לא תמצאו אצלי המלצות למיטיבי לכת אבל בהחלט תוכלו למצוא המלצות למיטיבי לסת והנאות החיים.

למידע נוסף»

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *