חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שתפו עם חברים:

יקב סומק
זיכרון יעקב

האם יצא לכם לנסוע בצרפת באזור כפרי, לראות איזו חווה נחמדה, לעבור בין הפרות וריח הזבל ולמצוא בית קטן עם יקב שחבל על הזמן. אז הכי דומה, ללא הכפר הפרות וריח הזבל הוא יקב סומק – somek  (כמו אודם ולא כמו התבלין). בית המשפחה ממוקם ברחוב קטן ושקט בזיכרון יעקב נחבא בין בתים אחרים כאשר רק שלט קטן מציין את המיקום. היקב נמצא בחצר היפה המשובצת מזכרות מימיה הראשונים של המושבה, שולחנות פיקניק וחביות חתוכות לישיבת מבקרים.

בעלי היקב, ברק והילה בעלי ותק חקלאי וידע אקדמי בתחום היין הקימו את היקב בשנת 2002 ולדבריהם כתוצרת משתפרת מדי שנה.

בשלב הראשון קיבלנו מהילה, הייננית, הסבר קצר על הכרם, היקב ויצור היין. המשפחה מתגאה בכך שכל הכרמים שלהם ונמצאים כולם באזור הקרוב ליקב. בחצר תראו את מכלי הנירוסטה ותיכנסו לחדר חביות היין שם נח היין בחביות מגדלים שונים – כדי להשיג מגוון טעמים נוסף ליין (הגודל משנה את היחס בין טעמי העץ ליין).

לאחר סיום הסיור ביקב נכנסנו למרכז המבקרים השוכן בקומת הקרקע של בית המשפחה. מיד בכניסה, תצוגה של כל היינות, כולל מחירים. לאחר מכן חדר אירוח, עם מה שקרוי – שולחן אבירים לאירוח קבוצות גדולות. בפינה אחרת, שולחן נוסף קטן יותר לאירוח אינטימי. או קבוצה נוספת. לאורך הקירות מדפים עם בקבוקיי יין של יקבים אחרים שבעלי הבית שתו ואהבו – אז הם מפרגנים ושמו בתצוגה.

טעימת היין תוכננה ל-5 יינות אבל צ'ופרנו בטעימה יין נוסף. היינות שנטעמו היו: רוזה 2021 (מענבי גראנש). בלנד "הדרך הלבנה" 2019 (מענבי רוסאן, שנין בלאן וויונייה). בלנד "כרם" 2016 (מענבי גראנש, סירא ומורבדר). סירא 2017. קריניאן 2017.  ובלנד "בקעת הנדיב" 2014 (מענבי קברנה פרנק, פטי ורדו וקריניאן).

הכמות שנמזגה לכוסות לא הייתה גדולה (2 לגימות) אבל הספיקה בהחלט להכיר את היין, וטעמיו. למרות שהבקבוקים נפתחו לעינינו, הריחות והטעמים לא היה חדים, חזקים או שתלטניים. לכל יין היה את הטעם הייחודי והטעימה אפשרה לזהות ולהנות מההבדלים בין היינות.

את הטעימה ליוותה פלטת גבינות טובות של "מחלבת ברקנית" מכפר יחזקאל.

מידת האיפוק וטוב הטעם מופגנת ביקב. יש משהו מעניין ומשלים בין העיצוב היפה והשקט, הסדר והניקיון המופתי ביקב ובמרכז המבקרים לבין היינות שאינם צעקניים ושתלתניים אלא עדינים ומלאי טעם וניחוח.

הגישה הכוללת התייחסות גם לפרטים הקטנים מורגשת לא רק בעיצוב וביין, אלא גם במיתוג המופיע על כוסות היין, פותחנים וציוד יין אחר.

הצטיידנו בכמה בקבוקים הביתה ויצאנו מרוצים. כדאי לסמן את המקום, לעצור כאשר נוסעים צפונה (בתאום) ולשבת על כוס או בקבוק  יין, עם או בלי גבינות.

4/22

יצחק (צחי) ספיר

שמי צחי, אני בשלב השלישי והמעניין בחיי הבוגרים ולמרות שהוכרזתי "זקן רישמית", אני צעיר ברוחי (60+ זה ה-40 החדש) וסוף סוף אדון לעצמי.
אני מרגיש לגמרי בגיל הנכון לחוות (כמעט) את כל מה שלעולם יש להציע ובתנאי שלא אצטרך להתאמץ יותר מדי. לכן לא תמצאו אצלי המלצות למיטיבי לכת אבל בהחלט תוכלו למצוא המלצות למיטיבי לסת והנאות החיים.

למידע נוסף»

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *